Slimmonsteret
Forfatter: Alexander Slotten
Illustratør: Alexander Slotten
Tema: bestevenner, fantasy, humor, identitet, magi, oppvekst, spenning, utenforskap, vennskap
Alder: Småtrinnet
Slim og sleipe slyngler
Alfred er ikke alene med de magiske kreftene sine lenger. Magiklubben har nå hele to medlemmer, og med Esters hjelp begynner han å øve seg på stadig mer kompleks magi.
Det er ikke alltid like greit.
Ikke bare er det vanskelig å trylle frem grønt slim fra ingenting, men enda verre blir det når det viser seg at slimet han lager, blir levende!
«Slimmonsteret» er en morsom og spennende fortsettelse på universet i «Ulvevinter». Boka er skrevet i et levende språk med korte setninger og lite tekst på hver side. Det er få karakterer og godt levedriv hele veien gjennom. Illustrasjonene gir tydelige innblikk i Alfreds følelser, og er dessuten ganske så morsomme i seg selv.
Boka anbefales for lesere på småtrinnet.
Rommet mitt så ikke ut, det var slim overalt. Men jeg var sent ute, og Ester ventet på meg.
Jeg spurtet ut døra og rett til klubbhuset.
– Ester! Sorry! Jeg laget slim til langt på natt i går! Det var ikke så lett som jeg hadde trodd.
– Slim kan virke både kult og gøy, fortalte Ester. – Men det er også veldig mektig magi. Det er to viktige regler som gjelder for slim. NUMMER 1: Jo mer kreativ du er, jo mektigere blir magien. NUMMER 2: Du må ALLTID samle opp ALT slimet etterpå, og ødelegge det.
– Oi sann, hvisket jeg. Og fikk plutselig hastverk med å komme meg hjem.
Del av serien: Magiklubben
Hovedkategori: Litt å lese
Egenskap: Få karakterer, Illustrert roman, Korte kapitler, Korte setninger, Lite tekst, Luftig layout, Mange avsnitt, Mange bilder
Sjanger: bildebøker, fortellinger, gjennomillustrert, skjønnlitteratur, spenning
Forlag: Aschehoug
ISBN: 9788203460364